Coraz więcej profesjonalnych salonów i warsztatów samochodowych oferuje usługę tzw. auto detailingu. Polega on na całościowym czyszczeniu, odnowieniu i zabezpieczeniu wnętrza i nadwozia pojazdu. Detailing zewnętrzny obejmuje regenerację powłoki lakierniczej, kół, szyb i elementów chromowanych samochodu.

Auto spa czyli kompleksowe czyszczenie

auto spaW jego obrębie przeprowadza się gruntowne oczyszczanie karoserii, polerowanie powłoki lakierniczej oraz woskowanie lub nałożenie specjalnej ceramicznej powłoki. Jednak auto spa obejmuje nie tylko czyszczenie, renowację i konserwację nadwozia samochodu, ale również jego wnętrze. W ramach tego procesu skrupulatnie czyści się i odnawia (a właściwie przywraca do stanu fabrycznego) wszystkie elementy przestrzeni pasażerskiej i bagażnika, a więc- tapicerkę, podsufitkę, kokpit i wszystkie plastikowe i metalowe części, które się tam znajdują. Jest to proces czasochłonny, trudny i drobiazgowy. Auto spa części wewnętrznej samochodu rozpoczyna się od dokładnego jej odkurzenia- za pomocą profesjonalnych odkurzaczy o dużej mocy. Brud usuwany jest z absolutnie wszystkich szczelin i zakamarków, a w razie potrzeby wymontowuje się siedzenia. Następnie pierze się gruntownie dywany, tapicerkę i podsufitkę, stosując do tego specjalne środki.

auto spaKolejnym etapem jest czyszczenie elementów winylowych, plastikowych i skórzanych za pomocą specjalnych szczotek, stworzonych z naturalnego włosia. Używane w tej części auto detailingu preparaty przywracają czyszczonym powierzchniom neutralne pH. W zakres usługi wchodzi również czyszczenie skór, suszenie wnętrza i polerowanie drewnianych i stalowych elementów. Bardzo ważnym (ze względu na komfort i bezpieczeństwo jazdy) etapem auto spa jest mycie szyb od wewnątrz. Wykorzystuje się do tego ściereczki z mikrofibry i profesjonalne środki żelujące. Następnie na elementy plastikowe i winylowe nakłada się specjalistyczny środek, który stanowi zabezpieczenie przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Na powierzchnie drewniane, carbonowe oraz stalowe aplikuje się naturalne woski, które zapewniają im ochronę przed zarysowaniami. W ramach auto detailingu wnętrza samochodu przeprowadza się również procesy maskowania zadrapań na skórze, a także nakłada się profesjonalne odżywki na elementy skórzane.

Pod koniec całego procesu ponownie odkurza się dywany (aby usunąć ewentualne zanieczyszczenia powstałe w trakcie odnawiania wnętrza) i zabezpiecza się wnętrze samochodu specjalnymi środkami impregnującymi. Utrwalą one efekt pracy, pozwolą uniknąć mikrouszkodzeń w przyszłości i ułatwią codzienne czyszczenie.