Na komfort podczas jazdy samochodem wpływa sprawność wszystkich jego części – wówczas podróż przebiega cicho i gładko. Sytuacja zmienia się, gdy słyszymy dziwne stuki czy zgrzytania – zastanawiamy się wówczas, skąd dobiega ten odgłos – czy to problem z układem napędowym, kierowniczym, może pojawiła się usterka w układzie hamulcowym?

Czasem trzeba kupić nowe części

reno częściJeżeli ciężko nam samodzielnie stwierdzić, co jest przyczyną dźwięków, których wcześniej przecież nie słyszeliśmy, udajmy się do stacji kontroli pojazdów, w której przegląd zostanie przeprowadzony przez specjalistów, lub do dobrego warsztatu samochodowego, w którym pracownicy z pewnością również bez problemu znajdą rozwiązanie tej nieciekawej dla nas zagadki, a my będziemy mogli zaopatrzyć się w nowe części do reno, naszego opla czy forda. Niechciane stukanie może mieć różne źródła. Jeżeli wydobywa się z okolic komory silnika, jego powodem najczęściej jest zużycie końcówek układu kierowniczego. Na szczęście ich wymiana nie jest trudna, ale pamiętajmy o konieczności ponownej geometrii kół, aby uniknąć niechcianego przeciągania auta w jedną ze stron podczas jazdy. Stuki mogą być powodowane także przez wadliwy przegub krzyżakowy kolumny kierowniczej, uszkodzony drążek kierowniczy, czy też przez wyszczerbioną listwę przekładni kierowniczej.

reno częściMożna wymieniać dalej – również zużyte łączniki stabilizatorów, amortyzatory, tuleje mogą powodować stukanie. Jeżeli dźwięki dochodzą do nas jedynie przy przyspieszaniu, wówczas powinniśmy przyjrzeć się przegubom półosi napędowych, które prawdopodobnie nadawać się będą już tylko do wymiany… W przypadku stuków z silnika, musimy mieć na uwadze konieczność jak najszybszej wizyty w warsztacie. Jak widać, niepożądane dźwięki mogą być przyczyną różnych kłopotów, dlatego warto regularnie sprawdzać stan techniczny naszego auta, aby uniknąć niespodzianek, które bardzo często lubią przychodzić nie w porę… Przy poważnych usterkach może być konieczna natychmiastowa wymiana zużytej części na nową – to może nadszarpnąć nasz budżet, a jeśli akurat nie możemy sobie pozwolić na takie nieprzewidziane wydatki, szukamy oszczędności, wybierając elementy pochodzące od niesprawdzonych producentów. To nie jest jednak dobre rozwiązanie, gdyż ich słaba jakość może sprawić, że w krótkim czasie będziemy musieli odwiedzić warsztat ponownie…

Aby tego uniknąć, najlepiej od razu wziąć pod uwagę części wysokiej jakości. Dobre sklepy motoryzacyjne posiadają w ofercie nowe części do reno, opla, forda czy samochodów innych marek, a jeśli nie mają akurat określonego elementu w asortymencie – z pewnością sprowadzą go specjalnie dla nas.