Kontenery są nieodłącznym elementem transportu morskiego. Te wielkie metalowe skrzynie są bardzo pojemne, mieszczą ładunek składający się czasami z kilkunastu ton. Ich uniwersalność wiąże się z tym, że mogą tak naprawdę zmieścić wszystko ze względy na swój spory gabaryt. Od ładunków kontenerowych, poprzez pojedyncze sztuki w ładunkach drobnych.

Co można przetransportować w kontenerach?

portZ tego rodzaju transportu korzystają ludzie na całym świecie — szybki transport morski z usa do polski jest jednym z najczęściej wybieranych, oprócz tego popularny jest również transport z Chin. Bez wątpienia kontenery morskie stanowią bardzo dobry wybór, jeśli w grę wchodzi transport różnego rodzaju towarów. Podstawą jest oczywiście to aby wybrać odpowiedni rodzaj kontenera do swoich ładunków, istnieją bowiem różnej wielkości kontenery. Bardzo często kontenery morskie służą do transportu różnych artykułów spożywczych. Ułożone na paletach, mogą być przewożone w dowolnej ilości. Artykuły, które nie wymagają temperatury minusowej, mogą być przewożone w zwykłych kontenerach, te z kolei, które wymagają określonych temperatur są ładowane do tych chłodniczych. Z zagranicy w szczególności przewozi się owoce i warzywa, szczególnie te, których nie ma w naszym kraju. W kontenerach przewozi się także odzież i bieliznę. Wiele sklepów, które posiadamy w Polsce, zaopatrza się właśnie takimi rzeczami — jest to niezwykle opłacalna opcja.

statek Do kontenera zmieści się naprawdę spora ilość rzeczy od butów poprzez koszulki, spodnie i wszystkie inne, które możemy ubrać. Morska droga transportu pozwala również na przewóz różnorodnych sprzętów wielogabarytowych. Od lodówek, poprzez meble, kosiarki i wszystkie inne sprzęty przydatne w naszym życiu. Do tego typu rzeczy zaleca się wybranie kontenera otwieranego od góry, bo wtedy bez problemu można załadować sprzet jak i go wyjąć, a jeśli jest duży — dachu nie trzeba przykrywać, tylko założyć plandekę. W przypadku Stanów Zjednoczonych przepisy celne zabraniają przewóz narkotyków, a także przedmiotów, które mogą zagrażać zdrowiu, życiu, a także środowisku. Niektóre z produktów wymagają również pozwoleń, są to: zwierzęta, alkohol, wyroby tytoniowe, leki, czy też niektóra żywność.

Według danych „Review of Maritime Transport 2019” UNCTAD na morski transport przypadało w 2018 r. ponad 80 proc. wolumenu przewozów w światowych obrotach towarowych (11 mld ton) oraz ponad 70 proc. ich wartości. To całkiem zaskakujące liczby, jak widać potwierdzają popularność, tym środkiem transportu. Współczesne zakupy stały się coraz prostsze, aktualnie możemy mieć już wszystko, co jest na świecie, dzięki możliwości załadowaniu kontenerów i przewiezieniu ich drogą morską.