Codzienna eksploatacja samochodu sprawia, że z czasem ulega on zabrudzeniu – zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Karoseria może szybko odzyskać dawny blask dzięki wizycie na myjni samochodowej, ale co z tapicerką?

Czyszczenie tapicerki krok po kroku

czyszczenie tapicerkiJej nie wyczyścimy w ten sam sposób – tradycyjne szorowanie szamponem może tylko sprawić, że brud wbije się jeszcze głębiej, dlatego firmy specjalizujące się w pielęgnacji aut polecają czyszczenie tapicerki w Gliwicach z wykorzystaniem metody ekstrakcyjnej. Dzięki niej możliwe jest dokładne usunięcie wszystkich zanieczyszczeń. Proces ten polega na kilku etapach – pierwszym z nich jest po prostu odkurzenie tapicerki, aby pozbyć się luźnych zanieczyszczeń. Następnie powinniśmy spryskać powierzchnię poddawaną czyszczeniu specjalnym detergentem: należy go wklepać w podłoże – środek ten ma na celu rozpuszczenie brudu. Po chwili już można wypłukać go za pomocą maszyny ekstrakcyjnej. Ekstraktor wyposażony jest w małą ssawkę (przy ekstrakcji dywanów i wykładzin wykorzystuje się ssawki o szerokości nawet 30 cm), która pozwala na odessanie detergentu wraz z brudem.

czyszczenie tapicerkiPo przeprowadzeniu czyszczenia ekstrakcyjnego, tapicerka jest suszona – dopiero po jej wysuszeniu można z powrotem korzystać z pojazdu. Myjnie samochodowe zapewniają, że podczas ekstrakcji korzystają z wysokiej klasy produktów – tylko używając dobrego detergentu, mamy pewność, że całkowicie pozbędziemy się obecnego brudu. Dodatkowo po czyszczeniu warto zakonserwować powierzchnię tapicerki – to zmniejszy wnikanie w nią zanieczyszczeń w przyszłości. Można zastosować specjalny impregnat, który wydłuży żywotność tapicerki. Warto wybrać myjnię, w której usługa czyszczenia tapicerki jest wykonywana kompleksowo – to jest obejmuje całe wnętrze: nie tylko fotele, ale także podsufitki, podłogę, boczki, dywaniki oraz komorę bagażnika. Czyszczenie tapicerki nie tylko zwiększy nasz komfort podczas użytkowania pojazdu, ale jest też niezbędne, jeżeli zależy nam na sprzedaży naszego auta. Dzięki dokładnemu wyczyszczeniu pojazdu z pewnością podwyższymy jego wartość – a przy tym klient będzie bardziej skłonny do jego kupna niż gdyby zobaczył samochód z tłustymi plamami na tapicerce czy z zabrudzonymi dywanikami.

Pielęgnacja auta powinna obejmować także – oprócz czyszczenia zewnętrznego i wewnętrznego – renowację i polerowanie lakieru, jego zabezpieczenie woskiem lub ceramiczną powłoką. Po kompleksowej pielęgnacji pojazdu będziemy mogli cieszyć się autem, którego wygląd nie różni się niczym od samochodów prezentowanych w salonie.