Kolekcjonerstwo aut to bardzo długi temat. Prawdziwi koneserzy potrafią z pamięci wymienić pojemność silnika znanego modelu z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku – każdego znanego modelu. Największym z rynków samochodów kolekcjonerskich są aktualnie Stany Zjednoczone.

Import samochodów drogą morską

import samochodu z usa	Jeśli więc chce się wejść w posiadanie unikatowego pojazdu, który zrobi prawdziwą furorę na zjeździe kolekcjonerskim, należy szukać auta właśnie tam. Jak jednak wejść w posiadanie wymarzonego modelu? Służą temu specjalne aukcje internetowe, jednak działanie na własną rękę może się okazać zbyt kosztowne, a także niesie ze sobą pewne ryzyko. Dlatego warto powierzyć kwestie formalne firmie zawodowo zajmującej się importem pojazdów zza oceanu, która dopełni za nas wszelkich formalności oraz zapewni bezpieczny transport. Oczywiście, trzeba się liczyć z tym, że cały proces może zająć sporo czasu, jednak dla efektu naprawdę warto poczekać. Kiedy już znajdziemy wymarzony model ulubionej marki i wpłacimy należytą kaucję, nasz przedstawiciel zajmie się resztą. W zależności od tego, z jakiego konkretnie portu wyruszy nasze auto, czas oczekiwania może wynieść od około piętnastu dni do około miesiąca.

import samochodu z usa	Jeśli więc zależy nam na czasie, należy szukać samochodu gdzieś w pobliżu wschodniego wybrzeża, w okolicach Nowego Jorku i Baltimore, a jeśli potrafimy uzbroić się w cierpliwość, statki transportowe wyruszają także z zachodniego brzegu Stanów z miast, takich jak San Francisco czy Los Angeles. Prosty import samochodu z USA odbywa się zwykle drogą morską – ogromne frachtowce są w stanie przetransportować jednocześnie wiele aut. Co istotne, cały proces odbywa się bez użycia dźwigów, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo – nasz nowy nabytek wjeżdża po prostu na pokład statku w Stanach Zjednoczonych, a następnie razem z kierowcą opuszcza go już na terenie Europy. Całą podróż samochód odbywa w specjalnym, przystosowanym do tego rodzaju usługi kontenerze. Jeśli zależy nam na oszczędności, wybieramy kontener, w którym mieści się więcej niż jeden pojazd, jeśli jednak koszta nie odgrywają dla nas specjalnej roli, można także poprosić o kontener dwudziestostopowy, do którego mieści się jeden samochód.

Druga z opcji ma tę zaletę, że zdecydowanie skraca czas oczekiwania, ponieważ spedytor nie będzie musiał czekać na zapełnienie wszystkich swoich kontenerów i wyśle nam auto najbliższym możliwym kursem. Nie można jednak wymagać zbyt wiele – należy pamiętać o tym, że na okres oczekiwania ma wpływ wiele czynników, takich jak warunki atmosferyczne czy właśnie liczba przewożonych pojazdów.