Nałożenie powłoki ceramicznej to opcjonalny zabieg, podnoszący estetykę auta. Zapewnia ochronę przed zabrudzeniem i utrzymanie wartości rynkowej auta. Taki zabieg można wykonać w profesjonalnych warsztatach samochodowych. Lepiej nie podejmować się wykonania tego zabiegu na własną rękę, a samochód oddać w ręce profesjonalistów. Jest to wieloetapowy proces, wymagający precyzji.

Profesjonalne zabezpieczenie samochodu

Odprowadzając samochód do profesjonalnego zakładu, mamy pewność, że usługa zostanie wykonana kompleksowo. Usługę rozpoczyna się od dokładanych oględzin karoserii. Auto musi zostać starannie umyte. Samochód jest sprawdzany pod względem zarysowań, większych zabrudzeń czy plam. Większe zanieczyszczenia (osady z żywicy, smoły i inne) usuwa się z powierzchni za pomocą glinki lub pasty lakierniczej. Glinkowanie to istotna, choć nieobowiązkowa, część procesu nakładania powłoki ceramicznej. Już przy pomocy gliny można sprawić, że głębsze rysy staną się mniej widoczne. Do glinki zaczną przywierać zabrudzenia. Kolejnym etapem jest polerowanie karoserii. Powierzchnia staje się gładsza, widoczność płytkich rys zniwelowana. Polerowanie można wykonać ręcznie lub przy pomocy specjalnej polerki rotacyjnej. Proces ten musi być powolny i dokładany, nad najbardziej uszkodzonymi fragmentami karoserii warto popracować dłużej.

Potem w końcu można rozpocząć etap nakładania preparatu ceramicznego. Ceramiczne zabezpieczanie lakieru samochodowego wymaga szybkiego działania. Zaledwie kilka kropli specjalnego preparatu należy umieścić na idealnie odtłuszczoną i czystą powierzchnię. Odpowiednią dawkę preparatu odmierza się za pomocą specjalnego aplikatora, później niewielką ilość specyfiku nakłada się na gąbkę i rozprowadza się po lakierze. Następnie dla dokładniejszego rozprowadzenia można użyć ściereczki z mikrofibry. Zabieg można powtórzyć, jeżeli uzyskany za pierwszym razem efekt nie jest satysfakcjonujący. Czasem można wykorzystać do tego zabiegu kilka preparatów – jedne o właściwościach polerskich, inne o właściwościach hydrofobowych. Ceramiczne pokrywanie lakieru auta to SPA dla samochodu.

Profesjonalnie wykonany zabieg sprawi, że auto będzie się świecić, a brud będzie z niego spływał wraz z wodą. Oczywiście, samodzielne pokrywanie auta pokrywą ceramiczną kosztuje mniej niż zdanie auta do salonu, ale jeżeli nie posiada się doświadczenia na tym polu, lepiej zlecić ten zabieg profesjonalnej firmie. Źle wykonane zabezpieczenie ceramiczne bardzo trudno poprawić, a usunąć efekty złego pokrywania ceramicznego można tylko za pomocą papieru ściernego.