Laweta to bardzo popularna nazwa przyczep, dedykowanych przewozowi uszkodzonych pojazdów różnego typu. Na rynku dostępnych jest wiele podobnego rodzaju rozwiązań, z których szczególnie popularne stały się te, w których zastosowano dwie oddzielne osie kół. Dzięki temu, takie przyczepy znacznie skuteczniej mogą rozłożyć wagę nawet bardzo ciężkiego pojazdu.

Budowa lawety dwuosiowej

laweta dwuosiowaGłówna zaletą związaną bezpośrednio z takimi właśnie przyczepami jest fakt, że są w stanie one znacznie skuteczniej zrównoważyć, oraz obniżyć środek ciężkości pojazdu. Dzięki temu, specjalistyczne lawety dwuosiowe obniżają poziom, na których znajduje się załadowany na nie pojazd o kilka centymetrów. Jednocześnie, takie lawety wysoce skutecznie zmniejszają kąt natarcia pomiędzy pojazdem, a ramą takiej lawety. Kolejną bardzo ważną zaletą, związaną z takim rodzajem lawety jest fakt, że w ich przypadku znacznie mniejsza jest szerokość takiej przyczepy, gdyż jej koła nie wystają poza obrys. To sprawia, że poruszanie się pojazdem z podczepioną lawetą tego typu jest znacznie prostsze nawet po bardzo mocno uczęszczanych drogach. Podobnie jak w przypadku innego innego typu lawet samochodowych, tak i te dwuosiowe występują w różnych wersjach, które różnią się pomiędzy sobą przed wszystkim maksymalną ładownością.

 

lawetaTe w większych wersjach, doskonale poradzą sobie nawet z przewożeniem pojazdów o wadze dochodzącej do 3500 kg. Takie lawety, aby mógł się na nich zmieścić większy pojazd i by możliwe było prawidłowe rozłożenie jego wagi, muszą mieć również zwiększoną długość która może w ich przypadku dochodzić nawet do 500 cm. Niezależnie do wyboru odpowiedniej lawet bardzo ważne jest, by wybrać ta pochodząca od godnych zaufania producentów. Wśród ich oferty można bowiem również znaleźć najbardziej zróżnicowane lawety, przede wszystkim biorąc pod uwagę ich zróżnicowanie konstrukcyjne. Oprócz prostych lawet, dostępne są też te o charakterystycznej, wygiętej powierzchni. Można tam znaleźć również lawety podwójne, które umożliwiają przewożenie nawet dwóch pojazdów jednocześnie. Wybór odpowiedniego rodzaju lawety może być wbrew pozorom bardzo trudny.

Wszystko z tego względu, że obecnie na rynku są one dostępne w wielu różnych wersjach, dostosowanych do przewożenia pojazdów o różnej wadze. Co więcej, różnić się może w nich także liczba osi kół, oraz to, czy powierzchnia nośna lawety jest w pełni płaska, czy też wygięta. Wszystko to może wpływać w znacznym stopniu na to, jak dobrze będzie się sprawdzała dana laweta w różnych warunkach podczas transportu pojazdów.

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.wnpsuski.pl!