Firmy, które działają na terenie większej ilości krajów europejskich, mogą pod pewnymi warunkami starać się o zwrot podatku Vat. Oczywiście, kluczowe jest złożenie na czas odpowiednich dokumentów, oraz deklaracji podatkowych, zazwyczaj w formie elektronicznej. Istotnym ułatwieniem w tym kontekście mogą się okazać firmy, które pełnią funkcję pośredników. Procedura zwrotu kosztów, takich właśnie jak opłacony w kraju zagranicznym podatek VAT, jest niezwykle żmudna oraz czasochłonna.

Profesjonalne i szybkie odzyskiwanie VAT

podatek vatZ tego też względu, błyskawiczne odzyskiwanie VATu z zagranicy jest możliwe tylko wtedy, gdy czynny udział w tym biorą firmy, mogące pełnić funkcję pośredników. Aby w ogóle starać się o zwrot podatku VAT należy spełniać szereg formalności, na przykład nie być podmiotem zarejestrowanym w kraju, w którym podatek VAT się płaci. Następnie, kluczowe jest przeprowadzenie całej procedury zwrotu takiego podatku, znanej jako Value-Added Tax Refund. Jej istotnym elementem jest wypełnienie oraz dostarczenie do właściwej jednostki urzędu skarbowego, e-deklaracji VAT-REF. Wzór takiej deklaracji, jest dostępny do pobrania na oficjalnych stronach Ministerstwa Finansów. Bardzo ważne jest, by pamiętać, że termin składania takiej deklaracji upływa 30 września następującego po roku, w którym opłacony został podatek VAT za zakup produktów bądź też usług.

 

vatProcedowanie wniosku może trwać nawet 8 miesięcy, dlatego też tak istotne jest, by zwrócić się o pomoc do firm – pośredników. Jest to kluczowe, przede wszystkim dla zachowania terminowości składanych wniosków, bądź też deklaracji, co może mieć istotny wpływ na termin odzyskania zwrotu. Jednocześnie, należy pamiętać o tym, że minimalna kwota zwrotu podatku nie może być mniejsza niż 50 euro za rok, lub też 400 euro za okres trzy miesiące. Dodatkowo, kwotę wnioskowanego zwrotu w e-Deklaracji należy wymienić w walucie używanej przez kraj zwrotu. W przypadku dostarczenia wszystkich wymaganych informacji na czas, czas na rozpatrzenie wniosku wynosi 4 miesiące. W przypadku konieczności uzupełnienia pewnych informacji, czas ten może ulec wydłużeniu aż do 8 miesięcy.

Firmy starają się obecnie znaleźć i zastosować różne sposoby, które pozwoliłyby im na ograniczenie kosztów utrzymania. Jednym z takich sposobów, może się okazać ubieganie się o zwrot różnych podatków, w tym również i podatku VAT. Jest to najlepszy sposób na odzyskanie kosztów, związanych z zakupem produktów i usług, zakupionych w kraju zagranicznym. Warto jednak pamiętać, że poniesione koszty muszą być związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Po więcej informacji zapraszamy na strone www.impolsarl.com!