Aby jazda samochodem była komfortowa i bezpieczna, mechanizm do zmiany biegów musi być w pełni sprawny i wygodny w obsłudze. Nawet niedoświadczony kierowca nie powinien mieć problemów z wykryciem usterek w skrzyni biegowej. Najpowszechniejsze objawy wskazujące na ich zużycie są doskonale odczuwalne, ilekroć chwycimy za dźwignię. Kiedy więc warto udać się do mechanika w sprawie uszkodzonej skrzyni biegów?

Awarie i problemy skrzyni biegów

Gałka zmiany biegówTen element samochodu psuje się z kilku powodów. Po pierwsze, winna jest niewłaściwa eksploatacja, czyli nasz styl jazdy. Po drugie, wadliwa konstrukcja układu skrzyni biegów. I po trzecie, wyciek oleju. Każda z tych przyczyn może prowadzić do poważnych awarii, jeśli zareagujemy zbyt późno. Warto więc mieć w pobliżu zaufanego lokalnego mechanika, który naprawia również skrzynie biegów Świętokrzyskie, Lubuskie, Łódzkie czy którekolwiek inne województwo ma do zaoferowania dobrze wyposażone warsztaty, zarówno w większych, jak i mniejszych miejscowościach. Wymienione wyżej przyczyny mogą powodować klasyczne awarie skrzyni biegów, takie jak zerwanie koła zębatego czy awarię pierścieni synchronizatorów. Jakie są powszechne objawy? W czasie jazdy możemy odczuć silny opór, chwytając za dźwignię. Mamy problem z ustawieniem kolejnego biegu. Musimy w to włożyć więcej siły, przez co jazda autem staje się niekomfortowa i irytująca, a przede wszystkim stwarza zagrożenie.

Kokpit samochodowyPodczas zmiany biegów możemy słyszeć niepokojące dźwięki, takie, jak zgrzytanie czy szumy. Na ogół biegi zmienia się w cichy i sprawny sposób, więc wszelkie niepokojące odgłosy to sygnał, że dzieje się cos złego. Jeżeli mechanizm pracuje zbyt głośno, bez względu na to, jak ustawiona jest dźwignia, może oznaczać to konieczność wymiany łożyska przekładni. Czasem zdarza się, że lewarek do zmiany biegów jest poluzowany; kiwa się swobodnie w czasie jazdy, hamowania czy wchodzenia zakręty. W najgorszym wypadku sam się przemieszcza i wręcz wyskakuje ze swojej pozycji biegowej. Może być to wina zużytych gumowych poduszek, które są rozłożone pod silnikiem i skrzynią biegów, wyłamanego koła zębatego lub zatrzasku odpowiadającego za stabilność drążka i wybranego biegu. Jak już było wcześniej wspomniane, wyciek oleju również może spowodować awarię, na przykład w postaci szybszego zużycia skrzyni, nie wspominając o pozostałych częściach pojazdu.

Mechanizm do zmiany biegów to czuły intuicyjny element. Jeśli zauważymy którąkolwiek z wyżej wymienionych usterek, nie zwlekajmy, lecz udajmy się do swojego mechanika. Pogłębiające się usterki to rosnący koszt naprawy i coraz większe niebezpieczeństwo na drodze

Więcej informacji na moto-enrico.pl