Motocykl jest niczym innym, jak pojazdem jedno lub dwuśladowym, w zależności o budowy i zastosowania. Dane techniczne podają, iż jest on również pojazdem drogowym, który nie posiada nadwozia, jak i nie może przekraczać masy o łącznej wartości czterystu kilogramów.

Tłoki motocyklowe i silniki spalinowe

tłoki motocykloweMotocykle najczęściej wyposażone są w silniki spalinowe, a do jego prawidłowego działania niezbędne są wytrzymałe tłoki motocyklowe. Motocykle, zwane również przez motorami, mogą służyć do przewozu jednej bądź dwóch, a niekiedy nawet trzech osób, jeżeli do motocykla przyłączony jest wózek boczny, potocznie nazywany również koszem. Od początku produkcji motocykli, aż do dziś powstało wiele marek oraz producentów zajmujących się produkcją jednośladów, które zasilają zasoby miejskich ulic oraz pozamiejskich jezdni. Postęp techniczny zauważalny na przestrzeni ostatnich lat, a także specjalizacja oraz sposoby na wykorzystanie motocykli spowodowały, iż wyodrębniło się ich wiele rodzai. Coraz więcej firm zajmujących się przemysłem samochodowym zaczęło również produkować motocykle. Najczęściej zauważane różnice polegają na zastosowaniu różnego kształtu, jak i wyglądu zewnętrznego.

tłoki motocyklowePoszczególne motocykle różnią się także wyposażeniem, masą całkowita pojazdy oraz zastosowaną mocą silnika. W różnych konfiguracjach występują także średnice obręczy, służące do montowani kół. Powstaje wiele innowacyjnych projektów motocykli użytkowych, w których ukazywane są cechy charakterystyczne dla kilku grup motocykli, jak i ich pochodnych „braci i kuzynów”, jakimi są na przykład skutery. Współczesne jednoślady cechują się ogromną zwartością elektroniki, jak również nowoczesnych rozwiązań oraz ulepszeń. Nie przypominają ówczesnych motocykli, produkowanych jeszcze w czasie drugiej wojny światowej. Producenci dbają również o niejednorodną, innowacyjną i unikalną budowę motocyklu. Powyższa cecha narzuca niejednokrotnie wielu markom potrzebę nadania motocyklom i ich poszczególnym częściom specyficznego kształtu. Wynika to również z konieczności pomieszczenia w tak ograniczonej przestrzeni, jaka posiada wcześniej opisany motocykl ogromnej liczby układów, jakimi są silnik, a także instalacja elektryczna oraz wiele innych potrzebnych do prawidłowej i bezpiecznej jazdy komponentów. Motocykle dzielą się na poszczególne rodzaje, między innymi na rynku dostępne są motocykle sportowe, klasyczne oraz turystyczne.

Niezwykle popularne są również motocykle typu „chopper”, charakteryzujące się wysuniętym przednim kołem, poprzez które przykuwają uwagę fanów powyższych jednośladów oraz przechodniów.