W związku ze wzrastającą liczbą wypadków na drogach na rynku pojawiają się nowe punkty zajmujące się demontażem samochodów powypadkowych. Ma to na celu przede wszystkim wspomóc odzyskiwanie surowca wtórnego, jakim w tym przypadku jest metal, ale również pomóc legalnie pozbyć się właścicielom pozostałości po ich samochodach.

Kasacja nie jest kłopotliwa

Kasacja samochodówAby mogli oni wyrejestrować swój uszkodzony pojazd muszą skorzystać z usług punktu kasacji, który wypłaca niewielką kwotę za każdy kilogram złomu jednocześnie wystawiając niezbędne dokumenty do wydziału komunikacji. Starodawne złomowiska przyjmowały za darmo samochody nie oferując właścicielom nawet pokwitowania, przez co mieli problemy z wyrejestrowaniem pojazdu oraz opłatami za ubezpieczenie. Teraz jednak każda ze stacji musi posiadać niezbędne zgody od Marszałka województwa uprawniające do wystawienia dokumentów urzędowych. Każdy właściciel nie musi się więc martwić, że kasacja samochodów uszkodzonych jest dużym problemem. Wystarczy posiadać zaświadczenie o stanie pojazdu wystawionym przez ubezpieczalnie, bądź rzeczoznawcę, dzięki czemu nie trzeba będzie dopłacać za brakujące kilogramy. Otrzymana kwota jest zdecydowanie niższa niż przy tradycyjnej wadze pojazdu.

Kasacja samochodówIstotne jest jednak, że można w pełni legalnie pozbyć się samochodu powypadkowego, który nie kwalifikuje się do naprawy. Dopiero po uzyskaniu niezbędnych dokumentów oraz unieważnieniu dowodu rejestracyjnego samochód może zostać poddany złomowaniu. Cała karoseria, która zostanie zgnieciona do małych rozmiarów przez specjalną prasę zostanie przewieziona w miejsce, gdzie zostanie przetopiona. W ten sposób nawet uszkodzone pojazdy zyskują nowe życie w zupełnie innej postaci. Pozwala to wykorzystać nienadające się do niczego części samochodów ponownie ograniczając pozyskiwanie nowych surowców. W ten sposób kasacja pojazdów ma pozytywny wpływ na środowisko, jednocześnie pozwalając uzyskać właścicielom samochodów choć małą kwotę za pozyskane metale. Pomijając fakt, że części które nadają się do ponownego wykorzystania również przechodzą na własność stacji demontażu. Uszkodzone samochody oddawane do punktów złomowania zawsze poddawane są całkowitej rozbiórce oraz recyklingowi.

Aby dbać o środowisko odzyskuje się możliwie jak największą ilość metalu, który znajduje ponowne zastosowanie. Jest to korzystne dla obu stron, ponieważ właściciele pozbywają się pojazdów w pełni legalnie uzyskując niewielką zapłatę, a punkt kasacji nie tylko oddaje karoserię do recyklingu ale również sprzedaje części nadające się do ponownego zastosowania.