Stacja diagnostyczna budzi wiele kontrowersji wśród osób kierujących pojazdami – niektóre z nich zastanawiają się, jaki jest koszt przeprowadzenia badania technicznego, co dokładnie jest badane, a także, na którą stację się udać. Wszystko zależy od pojazdu, którym kierujący udaje się na przegląd. O ile cennik usług stacji diagnostycznych jest odgórnie ustalony, tak różni się, w zależności od tego, czy badany jest samochód ciężarowy, osobowy, czy motocykl.

Badania i serwis na stacji

stacja diagnostycznaCo warto wiedzieć o stacjach diagnostycznych? Przegląd techniczny jest obowiązkowy, aby pojazd mógł poruszać się po polskich drogach. Wykonuje się go przynajmniej raz w roku. Nieposiadanie aktualnego badania technicznego może skutkować ukaraniem mandatem w wysokości 500 złotych oraz zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Udając się przegląd samochodem osobowym bez LPG, trzeba liczyć się z kosztem 99 złotych za badanie. W przypadku pojazdów z zamontowanym modułem LPG koszt wzrasta do 162 złote. Posiadacze motocyklów za przegląd zapłacą 63 złote, motorowerów 51 złotych, a pojazdów ciężarowych – 153 złote. Wyróżnia się dwa rodzaje stacji diagnostycznych – podstawową i okręgową.

stacja diagnostycznaPierwsza z nich przeprowadza badanie techniczne wszystkich pojazdów, które nie przekraczają 3,5 tony masy całkowitej. Oznacza to, że właściciele pojazdów ciężarowych będą musieli udać się na okręgową stację kontroli pojazdów. Każde badanie samochodu wygląda bardzo podobnie – sprawdzane są wszystkie podzespoły pojazdu, zainstalowane moduły oraz wyposażenie obowiązkowe. Kontroli podlega między innymi oświetlenie zewnętrzne, ogumienie, układ hamulcowy, zawieszenie, nadwozie, układ wydechowy oraz układ jezdny. Diagnosta sprawdzi, czy z pojazdu nie wyciekają żadne płyny oraz, czy w pojeździe znajduje się gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. Jeśli badanie zakończy się sukcesem, diagnosta dopuści pojazd do ruchu. W przypadku drobnych awarii kierowca będzie zmuszony w ciągu 14 dni naprawić problem i zgłosić się na powtórne badanie lub wykonać naprawę na miejscu. Przykładem firmy, gdzie przeprowadza się badania oraz serwis jest profesjonalna stacja diagnostyczna z Wrocławia. Diagnosta ma możliwość dokładnego przebadania pojazdu i naprawy wszystkich wadliwych komponentów. Badanie techniczne pojazdów wygląda skomplikowanie, jednak dla posiadacza pojazdu nie jest ono takie.

Zazwyczaj cały przegląd trwa około 20 minut, chyba że kierujący zdecyduje się na naprawy uszkodzonych podzespołów na miejscu, wówczas mechanicy mogą je błyskawicznie przeprowadzić. Na wielu stacjach można liczyć na pełne wsparcie fachowców i ich doradztwo. Przed przeglądem zawsze warto sprawdzić niektóre badane podzespoły pojazdu samodzielnie, takie jak oświetlenie, czy sygnał dźwiękowy.