Jeszcze do niedawna w świecie motoryzacji panowało przeświadczenie, że problemy z wtryskami paliwa są cechą tylko silników diesla. Jednak od pewnego czasu samochody napędzane benzyną również zostały wyposażone we wtryski bezpośrednie, przez co ich awaryjność wzrosła.

Testery czyli sprawdzanie komponentów

tester wtryskiwaczy	Niezbędne jest więc wykonywanie testów w warsztatach samochodowych z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu, które niestety nie znajdują się na wyposażeniu każdego serwisu. Warto więc zorientować się czy w okolicy wykonywane są testy wtryskiwaczy. Cały proces należy do dość skomplikowanych, ale przede wszystkim jest czasochłonny. Wymaga wymontowania wtrysków z pojazdu oraz przygotowania specjalnej maszyny, która przeprowadzi test. Profesjonalne urządzenia w większości są zautomatyzowane i nie wymagają pełnej obsługi procesu. Wszystko jednak zależy od tego jak zaawansowane są testery wtryskiwaczy i w jakie komponenty zostały one wyposażone. Diagnozy wykonywane są zazwyczaj, kiedy zaczynają pojawiać się pierwsze objawy możliwości ich uszkodzenia. Dotyczy to głównie zwiększonego spalania wraz z jednoczesnym spadkiem mocy silnika. Ze względu na niewielkie koszta wymiany wtryskiwaczy benzynowych nie poddaje się ich regeneracji, ale lepiej mieć pewność przed zakupem nowych, że poprzednie nie nadają się już do użytkowania.

tester wtryskiwaczy	Pierwszym etapem wykonywania testów jest zmierzenie ciśnienia w całej listwie, kiedy tam wszystko jest w porządku dopiero wymontowuje się wtryski. Specjalistyczne maszyny, w zależności od modelu mogą testować jednocześnie od jednego do czterech wtryskiwaczy. Mają za zadania sprawdzić prawidłowy przepływ paliwa, bądź płynu czyszczącego oraz ciśnienie. Wbudowany system android jest dużym ułatwieniem dla operatorów, którzy załączając test otrzymują na ekranie dokładnie wyniki, które w każdym momencie można wydrukować. Będzie to stanowiło potwierdzenie dla każdego klienta, czy wtryski nadają się do wymiany, czy ich stan jeszcze jest dobry. Dokładne zbadanie dzięki diagnozie testera w profesjonalnym serwisie będzie zdecydowanie bardziej wiarygodne, niż te wynikające ze sprzętu do użytku domowego. Specjalistyczne testery wtryskiwaczy nie należą do najtańszego sprzętu.

Dają jednak gwarancję otrzymania rzeczywistych wyników, które jasno określą stan każdego wtryskiwacza. Wykonując taki test można zaoszczędzić na wymianie, która w zależności od rodzaju silnika może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Dokonanie diagnozy będzie zdecydowanie tańsze, a być może wykluczy awarie i pozwoli znaleźć właściwą przyczynę usterek w pojeździe.