W dzisiejszych czasach samochody są elementem życia codziennego wielu osób, zarówno tych starszych jak i młodszych. Ci, którzy posiadają prawo jazdy i znają się na działaniu aut, nie wyobrażają sobie samochodu bez wspomagania kierownicy. Dla tych, którzy nie wiedzą dokładnie na czym to polega, dobrze będzie przybliżyć ten temat.

Jak pracuje pompa wspomagania?

pompa wspomaganiaJak wiadomo, podczas jazdy samochodem kierownica obraca się lekko, bez większego oporu. Jest to możliwe dzięki układowi wspomagania. Układ wspomagania kierownicy można podzielić na kilka rodzai – hydrauliczny, pneumatyczny i elektryczny. Najrzadziej spotykany jest układ pneumatyczny, który występuje głównie w autach ciężarowych. Z kolei najbardziej powszechnym układem jest układ hydrauliczny, w którym całe wspomaganie kierownicy oparte jest na pompie. Pompa wspomagania pracuje na okrągło, niezależnie od tego czy kierownica trzymana jest prosto, czy też skręcana. Pompa wspomagania jest o tyle ważna, że ułatwia skręty kierownicą przy parkowaniu, ale również wpływa na bezpieczeństwo. Dzięki niej w razie wypadku lub awaryjnej sytuacji poruszanie kierownicą jest o wiele prostsze, co sprawia, że można w łatwy sposób uniknąć nieprzyjemnej sytuacji na drodze.

pompa wspomaganiaCały układ wspomagania hydraulicznego ma jednak swoje wady – jedną z nich jest większe zużycie paliwa. Pompa napędzana jest poprzez nie, dlatego dla wielu osób może to być dużym minusem. Równie dużą wadą jest fakt, że w razie nagłej awarii pompa może przestać działać, przez co może dojść do wypadku na drodze. Pomimo tego, pompy wspomagania spotykane są w wielu modelach samochodów. Najczęściej spotykana jest pompa wspomagania do volvo, która w tym samochodzie zdecydowanie poprawia komfort jazdy i daje swego rodzaju wygodę. W Volvo już od dawna można jeździć po mieście ze wspomaganiem, jednak wiele samochodów nadal nie posiada wspomnianej pompy. Dotyczy to głównie aut małych lub sportowych. Jest tak dlatego, że pompa wspomagania w mniejszych autach nie jest koniecznością – jazda bez wspomagania nie jest trudna, dlatego można spokojnie poradzić sobie bez niej. W samochodach sportowych natomiast pompa wspomagania pobiera cenną moc, która potrzebna jest podczas używania auta.

Aktualnie pompy wspomagania uznawane są za element niezbędny większości aut – jazda po mieście dużymi samochodami, takimi jak Volvo, jest o wiele łatwiejsza z użyciem układu wspomagania. Ponadto, dużym plusem jest to, że w razie awarii pompa zawsze może zostać poddana regeneracji lub wymianie. Najlepsze zakłady gwarantują poprawny montaż i prawidłowe działanie nowej pompy.