Wszelkiego rodzaju podnoszenie i przenoszenie ciężkich przedmiotów jest codziennym problemem w wielu gałęziach przemysłu. Bardzo ciężkie przedmioty wymagają specjalistycznego sprzętu i zwykle siła ludzkich rąk nie wystarcza w takich przypadkach.

Jak używać wciągarek łańcuchowych?

wciągarka łańcuchowaJednocześnie użycie ludzi do przenoszenia ciężkich materiału i sprzętu może narazić ich na poważne uszkodzenie ciała, co dla zarówno dla pracodawcy, jak i pracobiorcy jest sytuacja bardzo nieprzyjemną i niepożądaną, dlatego też żeby jej uniknąć stosuje się ogromną ilość sprzętów, bez których nie wyobrażamy sobie życia. Gdy w dawniejszych czasach się ich nie stosowało, poziom wypadków był zdecydowanie większy, a przez to pracodawca musiał wypłacać odszkodowania, a ludzie nie mogli pracować, dlatego też była to sytuacja nieprzyjemna dla obu stron. Dziś idąc do pracy oczekujemy, że cały sprzęt będzie nam zapewniony i będziemy mogli normalnie pracować, tak jak to się powinno odbywać w teorii. Przykładem są chociażby warsztaty samochodowe w których kiedyś praktycznie nie było dodatkowych machin i ograniczały się one do kanału, oraz lewarka. Dzisiaj wciągarki łańcuchowe ręczne są podstawowym elementem jego wyposażenia. To właśnie je stosuje się do przesuwania i wyciągania różnych elementów samochodowych.

wciągarka łańcuchowaChociażby często możemy zauważyć jak taka wciągarka wyciąga silnik z samochodu. Jest to nieporównywalnie prostsze, niż stosowanie innych, bardziej prowizorycznych sposobów. Wystarczy przyczepić hak takiej wciągarki do łańcucha zamontowanego na około silnika i do jego wyciągnięcia nie potrzeba więcej niż jednej osoby. Urządzenia te są niezwykle praktycznie i używane w ogromnej ilości miejsc. Często korzysta się z nich także we wszelkich halach produkcyjnych, magazynach, czy nawet pomniejszych sklepach. Zdarza się często spotykanie ich w miejscach, po których można by się nie spodziewać ich napotkania. Chociażby bardzo często korzystają z nich rzeźnicy, którzy muszą przenosić zamrożone zwierzęta w całości, a do zbyt lekkich one nie należą. Ich budowa jest niezwykle prosta, łańcuch montowany jest na bloczku z odpowiednio zabezpieczonym, obrotowym hakiem na końcu. Z drugiej strony montuje się łańcuch, lub dźwignię służącą do regulowania wysokości łańcucha podnoszącego, czyli po prostu jest napędem działającym dzięki sile ludzkich mięśni. Dodatkowo montuje się tam hamulec, który pozwala zatrzymać taki łańcuch w miejscu. Wciągarki występują w wersjach o różnej nośności i długości.

Długość łańcucha w żadnym wypadku nie wpływa na jego wytrzymałość, dlatego też niektóre z nich są bardzo długie. Jest to urządzenie bardzo praktyczne i należy dobierać jego wytrzymałość, oraz długość do przeznaczenia w przyszłości. Jednak trzeba pamiętać, by nie przekraczać limitu wyznaczonego przez producenta, gdyż może się to skończyć nieciekawą sytuacją.