Firmy zajmujące się logistyką każdego dnia swojej pracy wykorzystują wagi samochodowe – pozwalają one na dokładne wykonanie pomiaru masy ładunku. Najczęściej możemy spotkać się z wagami samochodowymi montowanymi na stałe – pomost wagowy znajduje się wówczas na równi z powierzchnią drogi, dzięki czemu pojazd jest ważony od razu, gdy stanie w określonym miejscu.

Czego nie może zabraknąć w firmie logistycznej

Waga najazdowaObok nich jednak równie dużą popularnością cieszą się przenośne wagi przemysłowe najazdowe. Ich zaletą jest to, że możemy je umieszczać na dowolnej przestrzeni, która akurat jest pusta (oczywiście należy zapewnić pojazdowi możliwość swobodnego wjazdu i zjazdu z platformy) – w razie konieczności można szybko i sprawnie przenieść wagę w inne miejsce. Rozkładanie, jak i składanie, jest wyjątkowo proste i nie wymaga szczególnych umiejętności. Modułowa waga wyposażona jest, oprócz pomostu, we wszystkie niezbędne urządzenia elektroniki wagowej. Wymienia się tutaj nierdzewne czujniki tensometryczne oraz uniwersalny miernik wagowy. Obok tego typu wag w ofertach producentów znajdują się specjalne zestawy osiowe, których przeznaczeniem jest jedynie pomiar nacisków osi i kół – pomiar ten pozwala na kontrolę przeciążenia. Mimo tego taka waga jest najtańszym rozwiązaniem pozwalającym na ważenie całościowe pojazdów. Producenci zaznaczają jednak, że pomiar osiowy nie sprawdza się przy cysternach lub innych pojazdach, w których naczepach znajduje się przemieszczający się ładunek.

Wagi najazdowe w firmie logistycznejWagi mogą z powodzeniem pracować w temperaturze otoczenia od -10 do 40 st. C. Zastosowana elektronika sprawia, że następuje między innymi automatyczne zerowanie po włączeniu – można więc od razu przystąpić do ważenia. Ponadto do wyposażenia standardowego należy drukarka, która pozwala na natychmiastowe wydrukowanie raportów pomiarowych. Jeżeli poszukujemy dodatkowych rozwiązań z zakresu automatyki wag samochodowych, warto spojrzeć na propozycje producentów, wśród których znajdują się między innymi systemy czytników kart, terminale samoobsługowe, systemy zdalnego sterowania. W ofertach znajdują się także kamery, wyświetlacze i szlabany. Tworząc wysokiej jakości system pomiarów wagowych, możemy zdecydowanie usprawnić działanie firmy logistycznej.

Producenci wag przenośnych wskazują przede wszystkim na brak konieczności przeprowadzania prac budowlanych – z pewnością nas, jako właścicieli firmy logistycznej, ucieszy świadomość, że montaż wagi ogranicza się do ustawienia platformy na wcześniej przygotowanym podłożu o parametrach drogi jezdnej.