Niemal wszyscy korzystamy na co dzień z samochodów, ale raczej mało kto z nas zdecydował się do tej pory na wynajem auta w wypożyczalni, najczęściej z tego powodu, że nie mieliśmy jeszcze takiej potrzeby. Zawsze mamy pod ręką nasz samochód, mają go nasi znajomi lub częściej poruszamy się komunikacją miejską albo rowerem. W przyszłości może się jednak zdarzyć sytuacja, w której wypożyczenie samochodu okaże się jedynym racjonalnym rozwiązaniem.

Jak dopełnić formalności przy wypożyczaniu auta

KierownicaCzęsto mogą to być wypadki losowe, których nie będziemy się spodziewać. Warto więc, chociaż pobieżnie, zapoznać się z poszczególnymi etapami wynajmu auta i warunkami umowy, którą przyjdzie nam ewentualnie podpisać z przedstawicielem firmy. Na początku wybieramy w katalogu interesujący nas pojazd. Każda wypożyczalnia powinna posiadać dokładnie rozpisaną i przejrzystą ofertę wszelkich dostępnych samochodów. Do podstawowych informacji o pojeździe należą między innymi rocznik, rodzaj paliwa, liczba miejsc oraz pojemność bagażnika. Każdy model pojazdu powinien mieć również dołączone wysokiej jakości zdjęcie. Cena wypożyczenia podawana na stronie firmy jest zazwyczaj liczona za dobę użytkowania. Oczywiście dotyczy to wynajmu krótkoterminowego. Istnieją również oferty na lata, z których szczególnie chętnie korzystają przedsiębiorstwa. Po wybraniu interesującego nas pojazdu, rezerwujemy go oraz ustalamy termin i miejsce jego odbioru. Ogromnym udogodnieniem dla klienta ze strony wypożyczalni jest możliwość dostarczenia auta pod wskazany przez niego adres.

Kierowanie autemKierowca zaparkuje więc samochód nawet pod naszym domem, a jeśli przybywamy do obcej nam miejscowości, lokalna firma wynajmująca przyjedzie na przykład na dworzec, na którym wysiedliśmy. Warto korzystać z tego ułatwienia, bowiem oferuje je niemal każda wypożyczalnia samochodów Lotnisko Gdańsk czy Warszawa Dworzec Centralny to lokalizacje, do których bez problemu dotrze każdy przedstawiciel lokalnej firmy z gotową do podpisania umową. Jej warunki nakładają pewne obowiązki na nas jako najmujących pojazd. Przede wszystkim musimy liczyć się z tym, że auto musi wrócić do wypożyczalni w takim samym stanie, w jakim je otrzymaliśmy. Nie może więc być mowy o zniszczonych obiciach czy kokpicie. Dotyczy to również czystości pojazdu zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Przed oddaniem samochodu warto sprawdzić, czy chodniki i siedzenia są czyste, a w razie potrzeby, odkurzyć je. Dzięki temu unikniemy dodatkowych kosztów przy zwracaniu pojazdu. Dobrym pomysłem będzie nawet odwiedzenie myjni. Szczególnie należy pamiętać o tym, by uzupełnić zużytą przez nas ilość benzyny, by jej poziom był taki sam, jak w momencie, gdy przejmowaliśmy samochód.

Z takimi warunkami spotkamy się w każdej umowie wynajmu auta. Warto więc mieć je cały czas na uwadze i upewnić się, że wszystkie spełniliśmy, zanim zwrócimy pojazd. Dzięki temu unikniemy dodatkowych kosztów, jakich zażądałaby od nas firma za wyczyszczenie samochodu i uzupełnienie paliwa.