Obecnie na rynku obecnych jest wiele różnych rodzajów pojazdów pod względem silnika. Wymienić tu można na przykład samochody z silnikiem benzynowym ssącym lub turbo, oba na wtrysku. Takie pojazdy idealnie nadają się do przekształcenia pod instalację lpg.

Autogaz w profesjonalnym warsztacie

autogazNależy pamiętać, że nie możemy tego zrobić przy każdym rodzaju samochodu, gdyż na przykład samochody z silnikiem diesel lub samochody na wtrysku mechanicznym są pod tym względem nieprzekształcalne. Jeśli więc zależy nam na instalacji lpg – co nie jest niczym dziwnym, gdyż dzięki temu sporo zaoszczędzimy na benzynie, w koncu gaz jest o wiele tańszy, najpierw upewnijmy się, czy nasz samochód nadaje się do montażu instalacji lpg. Taki autogaz w Rzeszowie montowany jest w profesjonalnych warsztatach, które mają duże doświadczenie w tej kwestii. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie pomyłek oraz błędów, które mogłyby być niebezpieczne dla użytkowników samochodów. Sama instalacja musi przebiegać dokładnie. W pierwszym kroku należy wybrać odpowiedni zbiornik. Może to być zbiornik cylindryczny, który najlepiej sprawdza się w pojazdach typu van, gdzie jest montowany do bagażnika, ale w ofertach producentów dostępne są także zbiorniki toroidalne, które umieszcza się w miejscu koła zapasowego. Oczywiście takie zbiorniki mogą mieć różne pojemności, należy je dopasować do konkretnego samochodu.

autogazCo z pewnością dla nas istotne, takie zbiorniki nie wymagają żadnej konserwacji, jednak dla bezpieczeństwa należy je wymieniać co mniej więcej 10 lat. Kolejnymi elementami montowanymi również z tyłu pojazdu są zawory. Musi to być oczywiście zawór zamykający zbiornik, który zapewnia jego zapełnienie do 80%, po uzyskaniu tego parametru zamyka się. Zawór bezpieczeństwa maksymalnego ciśnienia, którego zadaniem jest właśnie kontrola ciśnienia. Poza tym w instalacji musi znaleźć się zawór ograniczający przepływ gazu oraz wskaźnik analogowy do określania poziomu gazu w zbiorniku. Z kolei z przodu samochodu znajdzie się reduktor kontrolujący ciśnienie, który składa się z filtru fazy płynnej, elektrozaworu, czujnika temperatury wody oraz z zaworu maksymalnego ciśnienia. Wszystkie te elementy odpowiednio ze sobą współpracują, zapewniając bezpieczeństwo użytkowania instalacji lpg.

Jeżeli więc jesteśmy przekonani, że nasz pojazd nadaje się do montażu systemu autogazu, nie mamy co zwlekać. Zwłaszcza że cena benzyny wciaż utrzymuje się na naprawdę wysokim poziomie, zaś cena gazu lpg od lat jest wyjątkowo niska – mogą to być więc dla nas spore oszczędności.