W dzisiejszych czasach każdy z nas zdaje sobie sprawę jak palący jest problem terroryzmu. Jest to szczególnie ważne w miejscach publicznych, gdzie istnieje większe prawdopodobieństwo zamachu, ze względu na przebywanie dużej grupy osób na określonej powierzchni. Spowodowało to konieczność opracowania nowoczesnych urządzeń, które zmniejszyłyby ryzyko zamachu terrorystycznego.

Słupki na wypadek ataków terrorystów

słupki antyterrorystyczneJak już zostało powiedziane, do zamachów dochodzi zazwyczaj w miejscach publicznych, takich jak galerie handlowe czy centra miasta, gdzie bardzo często są też parkingi. Coraz częściej na parkingach w dużych miastach w Europie pojawiają się słupki antyterrorystyczne. Stanowią one alternatywę dla tradycyjnych szlabanów. Ich zaletą jest fakt, że umożliwiają bezproblemowy ruch pieszy, rowerowy oraz samochodowy. Wyróżnia się zapory stałe, półautomatyczne oraz automatyczne słupki antyterrorystyczne. Przy wyborze określonego typu słupków powinno brać się pod uwagę między innymi intensywność ruchu oraz potencjalne zagrożenia, na jakie narażony jest dany obszar. Instalowanie automatycznych słupków gwarantuje większe bezpieczeństwo w razie uderzenia ciężkiego pojazdu z dużą prędkością. Na wypadek takiego zajścia istnieje możliwość uruchomienia się mechanizmu, który ułatwi dostęp służbom ratowniczym.

słupki antyterrorystyczneIch konstrukcja pozwala ułatwia także szybką ewakuację terenu. W przeciwieństwie to tradycyjnych bloków oraz murków betonowych lub cementowych, nie blokują dostępu specjalnym służbom w razie niebezpiecznego zdarzenia. Zaletą automatycznych słupków jest również ich wpływ na estetykę miejsca, ponieważ w każdej chwili mogą zostać schowane. Porównując je z tradycyjnymi szlabanami, słupki automatyczne są znacznie bardziej nowoczesne. Obecnie sprawdzają się znacznie lepiej w dużych ośrodkach miejskich, niż przestarzałe już blokady. Ich ogromną zaletą jest uniwersalność, ponieważ idealnie komponują się zarówno z nowoczesnymi biurowcami, jak i z zabytkową architekturą. Wśród automatycznych słupków występują także słupki hydrauliczne, które polecane są do miejsc o dużym natężenie ruchu. Różnica polega na ich wielkości, ich średnica oraz wysokość jest większa. Są także znacznie szybsze w działaniu.

Te najnowocześniejsze są wyposażone w dodatkowe diody LED oraz naklejki antyrefleksyjne. Ze względu na zwiększające się ryzyko ataków terrorystycznych, coraz częściej wybiera się te z certyfikatami antyterrorystycznymi. Dzięki swojej zaawansowanej technice, funkcjonalności oraz trwałości są coraz bardziej cenione, a co za tym idzie – wybierane.